Biografia

Urodzony w 1974 r. artysta wizualny, architekt, wykładowca akademicki i kolekcjoner sztuki; członek Związku Polskich Artystów Plastyków związany z Mińskiem Mazowieckim. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Za pracę doktorską otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału. Politechniki Warszawskiej oraz nagrodę Ministra Infrastruktury. Jego największą pasją jest malarstwo. Zajmuje się też rzeźbą, fotografią, projektowaniem architektonicznym i historią architektury. Interesuje go przede wszystkim związek architektury i sztuk wizualnych. W swoich pracach malarskich bada iluzje, złudzenia optyczne, percepcję koloru oraz jego oddziaływanie na przestrzeń.

twórcy o Pawle WĄSOWSKIM

Kluczem do twórczości Pawła Wąsowskiego jest sztuka i architektura Bauhausu z jego lakonicznym językiem oraz prostymi podziałami formy i pola. W tym sensie można Wąsowskiego uznać za współczesnego spadkobiercę abstrakcjonizmu geometrycznego. (…) Celem sztuki jest dialog, przepływ i inspirowanie komunikacji między artystą a odbiorcami jego twórczości. Ta fundamentalna prawda przejawia się w malarstwie Wąsowskiego jako hołd dla kwadratu i koloru. Co jest ważne, artysta posuwa się dalej i głębiej. Wewnątrz kwadratu splata kolory w organiczny, kontrastowy i dynamiczny sposób, w efekcie czego powstaje odmiana op-artu, wyczarowująca ulotne wrażenie ruchu wirowego i nadająca kwadratowi właściwości lewitującej mandali.

MARIS CACKA,
Dyrektor artystyczny
Rothko Museum

Jeżeli chcecie, aby wasz wzrok był oszukiwany, to Paweł Wąsowski robi to po mistrzowsku. Do długiego analizowania.

ANDRZEJ PĄGOWSKI
artysta grafik

Perfekcyjna technika i cóż, że nawiązuje do klasyków – Victora Vasarely’ego czy Juliana Stańczaka! Tak naprawdę te kwadraty Pawła Wąsowskiego pływają i ruszają się w przestrzeni. Praca ma wszystkie elementy dobrego op-artu. To niełatwe osiągnięcie. Chapeau bas!

MICHAŁ ZABOROWSKI
malarz

Imponuje mi ten obraz – statyczna kompozycja i równa liczba kwadracików daje tyle głębi, falowania i tajemnicy. (…) Kiedy nic na niego nie świeci, jest jak pochmurny dzień, który powstrzymuje swoje wdzięki i mówi: nie zasłużyłeś dziś na nic lepszego. Postaraj się, a coś dostaniesz… ale jeśli dać mu trochę światła, odwdzięcza się i szaleje… właśnie w op-arcie, a już na pewno w obrazie Pawła Wąsowskiego, logika zawarła pakt z emocją. (…)

MARIUSZ SZCZYGIEŁ
pisarz

Paweł Wąsowski uznał op-art za najlepszy język swojej wypowiedzi. Łączy inżynierską precyzję z fantazją i potencjałem świata kolorów. Szuka wewnętrznego światła w obrazie. Układa kolory w współbrzmiące akordy lub kontrasty. Osiągnął biegłość warsztatową, która nie zatarła jednak poczucia, że mamy do czynienia z żywą materią malarską stworzoną przez artystę.

STANISŁAW WYSOCKI
rzeźbiarz

Malarstwo Pawła Wąsowskiego na pierwszy rzut oka bliskie jest nurtom op-artu. Jednak po wnikliwej analizie jest w nim o wiele więcej – oprócz złudzeń optycznych i sprawnego posługiwania się językiem geometrii, która odgrywa w jego twórczości ważną rolę. Na pierwszy plan wysuwają się przemyślane rozwiązania kolorystyczne jego prac. Wydają się one być wyrazem głębokiej refleksji nad kolorem i jego miejscem w sztuce, co przywodzi na myśl wątki konceptualne.

dr AGATA CZEREMUSZKIN-CHRUT
malarka

The works temples of this time thus introduce, already from the title, the last cycle of the artist’s works, characterized by a square format, a refined manual creation – as in the case of his entire pictorial work – and an extraordinary capacity to vary textures and chromatic gradations, based on a modularity established a priori as a design model, with extraordinary perceptual effects arising from the meeting between forms. Works that are templates: as the title suggests, followed by a progressive number and ancient Egyptian gods.

ILARIA BIGNOTTI &
VERA CANEVAZZI
kuratorki dla
IAGA Contemporary Art

© 2024 Paweł Wąsowski.
Wszelkie prawa zastrzeżone